Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ni korak bez 13 tjelohranitelja * Neće sa Frontom na proteste * Survala se u provaliju * Slučajno zapalio četiri sela * Ni korak bez 13 tjelohranitelja * Promovisaćemo nove pjesme * Kuda za vikend
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 22-07-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ALEKSA BEČIĆ, LIDER DEMOKRATA :
Milo je najveća kukavica među kriminalcima i najveći kriminalac među kukavicama.

Vic Dana :)

Govorni automat baka i deka:
●Dobro jutro. Trenutno nismo u mogućnosti da vam se javimo. Molimo vas da ostavite poruku posle zvučnog signala. Biiip...
Ako ste jedno od naše djece, pritisnite 1.
Ako hoćete da vam pričuvamo djecu, pritisnite 2.
Ako hoćete da vam pozajmimo automobil, pritisnite 3.
Ako hoćete da vam operemo i ispeglamo veš, pritisnite 4.
Ako želite da unuci prespavaju kod nas, pritisnite 5.
Ako želite da idemo po unuke u školu, pritisnite 6.
Ako hoćete da vam spremimo nedjeljni ručak i da ga donesemo kod vas, pritisnite 7.
Ako hoćete da dođete da jedete ovdje, pritisnite 8.
Ako vam treba lova, pritisnite 9.
Ako hoćete da nas izvedete na večeru ili u pozorište - počnite da pričate, slušamo vas!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ljudi i dogadjaji - datum: 2017-07-14 NA HILJADE DOMAĆIH POSJETILACA I STRANACA ZAOKUPLJENO POSTAVKOM MIJI TITOVIM DOBOM Gastarbajteri su pjevali „Jugo, moja Jugo“
Dan - novi portal
U ovim da­ni­ma sje­ća­nja na Ti­ta i Jo­van­ku, Ame­ri­kan­ci, Bel­gi­jan­ci, Ja­pan­ci, u or­ga­ni­zo­va­nim gru­pa­ma ili po­je­di­nač­no, po­ro­dič­no... i na­rav­no broj­ni Ki­ne­zi ko­ji su već do­ma­ći, mo­gu se vi­dje­ti pod svo­dom Mu­ze­ja isto­ri­je Ju­go­sla­vi­je (MIJ) ko­ji po­sje­ti­o­ci­ma do­no­si pri­ču „Ju­go, mo­ja Ju­go“. Ri­ječ je o iz­lo­žbi ko­ja kroz ga­star­baj­ter­ske pri­če, o ju­go­slo­ven­skim rad­ni­ci­ma na pri­vre­me­nom ra­du u Austri­ji i Nje­mač­koj go­vo­ri i o ze­mlji ko­je vi­še ne­ma i o zbi­va­nji­ma u njoj, za ko­ji­ma su oni na pri­vre­me­nom ra­du pa­ti­li i či­ni­li sve da bu­du dio te pri­če u ra­si­ja­nju ili po po­vrat­ku, na od­mo­re ili za stal­no. Ovi rad­ni­ci do sa­da ni­su bi­li pred­met in­te­re­so­va­nja mu­zej­ske stru­ke i ova iz­lo­žba omo­gu­ća­va da se upo­zna­ju ga­star­baj­te­ri na je­dan po­se­ban na­čin. Iz­lo­žba je dio ši­reg is­tra­ži­vač­kog pro­jek­ta ko­ji je po­ve­zan sa dva zna­čaj­na da­tu­ma: 50 go­di­na od pot­pi­si­va­nja Spo­ra­zu­ma o an­ga­žo­va­nju rad­ne sna­ge sa Austri­jom 1966. i sa Nje­mač­kom 1968. go­di­ne.
Pri­ka­za­ni su ti­pič­ni ko­fe­ri iz 70-ih go­di­na i cr­ve­ni pa­so­ši ko­ji­ma su na­ši ga­sti­ći od­la­zi­li u Evro­pu, a tu je i mno­štvo fo­to­gra­fi­ja ku­će­ra­ka i blat­nja­vih so­ka­ka iz ko­jih ih rod­bi­na, če­sto u na­rod­nim no­šnja­ma is­pra­ća na rad u Šva­i­ju, Us­tri­ju, Švi­cu, Fran­cu­sku... Tu su i mag­ne­to­fon­ske tra­ke na ko­ji­ma bi ba­ke i de­ke sni­mi­li unu­ke, dje­cu ko­ju su ro­di­te­lji od­la­ze­ći u Nje­mač­ku i Austri­ju osta­vlja­li kod njih. Išle su i u su­prot­nom smje­ru, pa je izo­žba sti­gla iz Nje­mač­ke u oko­li­nu Ne­go­ti­na sa dir­lji­vim po­ru­ka­ma naj­dra­ži­ma, jer te­le­fo­na ni­je bi­lo. U pi­smi­ma eks­po­na­ti­ma pi­šu da su s do­bi­ja­njem mag­ne­to­fon­ske tra­ke: bi­li sreć­ni, sreć­ni, pre­sreć­ni, to­li­ko uz­bu­đe­ni, ni­ka­da sreć­ni­ji u ži­vo­tu. Po­stav­ka je pu­na ti­pič­nih su­ve­ni­ra ko­je su ga­star­baj­te­ri ku­po­va­li, a tu su i fo­to­gra­fi­je sta­rih i no­vo­po­dig­nu­tih ku­ća sa pa­ra­ma ušte­đe­nim na pri­vre­me­nom ra­du – sa zlat­nim la­vo­vi­ma, ve­li­kim ka­pi­ja­ma, do­mi­nant­nim ogra­da­ma i po­štan­skim san­du­či­ći­ma ku­plje­nim u Za­pad­noj Evro­pi i do­ve­ze­nim auto­mo­bi­li­ma sa stra­nim ta­bli­ca­ma. Na­rav­no u Ju­gu bi pri­sti­za­li sa oba­ve­znim ja­stu­či­ći­ma ukra­še­nim ve­zom i he­kle­ra­jem ko­ji su bi­li ukras u ko­li­ma, a po­ne­ki su sa­ču­va­ni i sa­da su pred po­sje­ti­o­ci­ma mu­zej­ske ku­će Ju­go­sla­vi­je.
Dir­lji­vi su i fo­to-al­bu­mi udru­že­nja Ti­to­vih pi­o­ni­ra ro­đe­nih u ino­stran­stvu u ko­ji­ma uz fo­to­gra­fi­je li­je­pe i pje­sme i pi­sma u ko­ji­ma is­ka­zu­ju na­klo­nost i lju­bav pre­ma mar­ša­lu i Ju­gi, svo­joj do­mo­vi­ni. Naj­vi­še ih je iz Nje­mač­ke, Austri­je, Švaj­car­ske... Mo­gu se vi­dje­ti i za­pi­si ga­star­baj­ter­ske dje­ce – pi­o­ni­ra po po­vrat­ku sa eks­kur­zi­je u do­mo­vi­nu i je­dan dj­e­čak u sti­hu ka­že: Dru­že Ti­to, bi­li smo ra­do­sni ka­da smo vi­dje­li na­še pla­vo mo­re. „Naj­dra­ži sin na­ših na­ro­da i na­rod­no­sti“ ni­je ih za­bo­ra­vio, a sve je na fil­mu ko­ji pri­ka­zu­je ka­ko Ti­to i dru­ga­ri­ca Jo­van­ka Broz po­sje­ću­ju na­še ga­star­baj­te­re. Iz­lo­že­ne su i no­vi­ne ko­je su iz­da­va­li u ino­stran­stvu.
Kroz sva­ku svo­ju pri­ču u pi­sa­nom, vi­deo i audio-for­mi ga­star­baj­te­ri i nji­ho­va dje­ca svo­ju pri­vr­že­nost do­mo­vi­ni upot­pu­nju­ju žud­njom, že­ljom i obe­ća­njem da će se jed­nog da­na vra­ti­ti u Ju­gu, jer ka­ko ka­žu ni­gdje ni­je ljep­še ne­go u otadž­bi­ni. Po­vra­tak, ka­ko se vi­di po iz­lo­že­nom, je­ste nov po­če­tak u tre­ćem do­bu i na­gra­da za pat­nju, rad i mu­ke u tu­đi­ni. Ka­da bi spa­ko­va­li ko­fe­re za po­vra­tak do­bi­ja­li bi od svo­jih su­na­rod­ni­ka ko­ji osta­ju na pri­vre­me­nom ra­du ili ko­la­ga s po­sla, Nje­ma­ca pri­je sve­ga, skup po­klon od - vi­deo-re­kor­de­ra, ka­se­to­fo­na, te­le­vi­zo­ra... Nje­mač­ka se do­sje­ti­la da na por­ce­lan­ski set za ka­fu uti­sne lik Jo­si­pa Bro­za i taj ser­vis su na­ši ga­star­baj­te­ri ra­do ku­po­va­li i je­dan je vra­ćen u Ju­gu, a da­sa je dio po­stav­ke. Ju­go­no­stal­gič­ni po­klo­ni i su­ve­ni­ri su i iz­lo­že­ni u am­bi­jen­tu ko­ji upot­pu­nju­je i odje­ća ko­ju su no­si­li. Pa je ta­ko sa osta­lim stva­ri­ma iz­lo­že­na i ba­var­ska ha­lji­na u ko­joj je La­li­ca Si­me­u­no­vić iz Sa­tr­če­va od­la­zi­la na Ok­to­bar­fest 1972. go­di­ne. Iz­lo­že­ne su i kri­gle ko­je je, ka­že u is­po­vje­sti, da­nas pod­se­ća­ju na te da­ne ka­da je ra­di­la u dvi­je, pa čak i tri smje­ne u Min­he­nu. Ga­star­baj­te­ri iz Cr­ne Go­re su pred­nja­či­li svo­jim pri­su­stvom u ra­znim udru­že­nji­ma, pri­je sve­ga fud­ba­ler­skim, a so­bom su oba­ve­zno u svi­jet no­si­li gu­sle i fo­to­gra­fi­ju Nje­go­ša. Na­ši u ino­stran­stvu su ima­li i oba­ve­zno ču­do od apa­ra­ta, či­je po­sje­do­va­nje im je u to do­ba zna­či­lo pre­stiž. Ri­ječ je o apa­ra­tu za fil­ter ka­fu, a jed­na že­na je sa­ču­va­la pr­vi ko­ji je ku­pi­la od nov­ca za­ra­đe­nog na pri­vre­me­nom ra­du.
Ži­vot jed­nog brač­nog pa­ra po­ka­zao je da je bi­lo i ati­pič­nih me­đu ga­star­baj­te­ri­ma. Ka­da se za­ra­ti­lo 90-ih u Ju­gi od­lu­či­li su da ne tu­gu­ju, već da pu­tu­ju i ta­ko tro­še mu­kom za­ra­đe­ne doj­če mar­ke. Pr­vi let bio je u Mo­skvu, pa on­da na Ku­bu, Do­mi­ni­kan­sku Re­pu­bli­ku, pa Ke­ni­ju, Ba­li, Tur­ska, Mek­si­ko, Šri Lan­ka, Egi­pat, Ki­na...
– Na Ku­bi sam za­vo­leo pje­smu „Že­na ko­ko­so­vih ora­ha“ i po­čeo da slu­šam la­ti­no-mu­zi­ku, iako naj­vi­še vo­lim rok. Eto, iako sam se­ljač­ko di­je­te, ko­je je do od­la­ska u ino­stran­svo slu­ša­lo sa­mo na­rod­nu mu­zi­ku, sa­da je u mo­joj ko­lek­ci­ji naj­za­stu­plje­ni­ji El­vis Pri­sli, ka­že ovaj ga­star­baj­ter ko­ji se sa su­pru­gom vra­tio u ze­mlju. U mu­zič­koj ko­lek­ci­ji ima ne­ko­li­ko hi­lja­da di­sko­va i plo­ča, a tu su i gi­ta­re i fu­dbal­ske lop­te. Ovo je mul­ti­me­di­jal­na iz­lo­žba, ta­ko da po­red nji­ho­vih fo­to­gra­fi­ja, po­sje­ti­o­ci mo­gu i nji­ho­vu is­po­vje­st da slu­ša­ju, kao i broj­ne dru­ge, na srp­skom i en­gle­skom. Ovaj par je baš bio sve­stran pa je ko­lek­ci­o­nar­stvo obo­ga­tio i pi­je­skom svih pla­ža i pu­sti­nja ko­je su po­sje­ti­li na ra­znim me­ri­di­ja­ni­ma i u bo­či­ca­ma je iz­lo­žen u di­je­lu po­sve­ćen nji­ho­vom ga­star­baj­ter­skom ži­vo­tu.
Na če­lu struč­nog ti­ma iz­lo­žbe: Alek­san­dra Mom­či­lo­vić Jo­va­no­vić i Ta­to­mir To­ro­man, ku­sto­si, et­no­lo­zi-an­tro­po­lo­zi (Mu­zej isto­ri­je Ju­go­sla­vi­je) i Lju­bo­mir Bra­tić, po­li­tič­ki fi­lo­zof i ak­ti­vi­sta (Beč). Sa­rad­ni­ci na pro­jek­tu su Vla­di­mir Iva­no­vić, isto­ri­čar (Ber­lin), Ru­di­ger Ro­sig, so­ci­o­log i no­vi­nar (Ber­lin), Ve­sna Đo­kić, isto­ri­čar (Ar­hiv Ju­go­sla­vi­je), Bo­ris Kralj, umjet­nik i fo­to­graf (Ber­lin) i Ma­ri­ja Dra­gi­šić, et­no­log (Re­pu­blič­ki za­vod za za­šti­tu spo­me­ni­ka kul­tu­re).
M.Nje­guš


Šlja­šte­će si­re­ne so­ci­ja­li­zma

Fo­to­graf Bo­ris Kralj or­ga­ni­zo­vao je u to do­ba ga­star­baj­te­ra Ju­ge sa­mo­stal­nu iz­lo­žbu u Ber­li­nu „Mis Ju­ni­ver­se – šlja­šte­će si­re­ne so­ci­ja­lu­zma“. Pri­ka­zu­je gla­mu­ro­zno por­tre­te ju­go­slo­ven­skih na­rod­nih pje­va­či­ca 80-ih go­di­na. Na­stu­pa­le su, ka­ko pi­še, sa­mo pred do­ma­ćom pu­bli­kom i ga­star­baj­te­ri­ma. No, ta­mo u tu­đi­ni pri­ja­te­lji i su­na­rod­ni­ci su se uz vi­deo-ka­se­te oku­plja­li i gle­da­li ih. Bo­ris se pri­sje­ća da su pla­ka­li i hva­ta­li se za sr­ce. Fo­to­gra­fi­je tih folk di­va za­pra­vo su print­skri­no­vi, a je­dan je iz fil­ma Le­pe Bre­ne „Haj­de da se vo­li­mo“ iz spo­ta Ju­go­slo­ven­ska. Bre­na je pri­ka­za­na na jah­ti i dr­ži za­sta­vu SFRJ, ko­ja se vi­jo­ri na Ja­dra­nu. Dio tog spo­ta je sni­mljan upra­vo u Cr­noj Go­ri na Sv. Ste­fa­nu i Dur­mi­to­ru. Ta fo­to­gra­fi­ja pod­sje­ća na re­če­ni­cu ko­ju stal­no iz­go­va­ra: Ras­pa­dom Ju­go­sla­vi­je ras­pa­la se i Le­pa Bre­na. Nara­vno na­šla se tu i Ve­sna Zmi­ja­nac, kao i osta­le folk di­ve či­je su vi­deo-ka­se­te od­no­še­ne u ga­star­baj­ter­ske sta­no­ve i gle­da­ne do sle­de­ćeg do­la­ska ku­ći i opet u krug, uz su­ze za do­mom i Ju­gom.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"